‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Claudia

luty 2009
Claudia, luty 2009

Jeśli chciałbyś, by przyrządzane przez Ciebie dania mięsne, były jeszcze smaczniejsze, albo szukasz nowych oryginalnych pomysłów, skorzystaj z naszych przepisów. Weryfikował je znakomity kucharz, szef kuchni hotelu Jan III Sobieski w Warszawie. To najlepsza gwarancja, że wszystko świetnie się uda.

Rumsztyk z sosem
Składniki na 4 porcje: 4 grube plastry antrykotu, sok z cytryny, po 1 łyżce oliwy i masła, ¼ szklanki czerwonego wytrawnego wina, mielony imbir, sos sojowy, 4 krążki masła z ziołami, sól, pieprz
Przygotowanie: mięso lekko rozbić. Skropić sokiem z cytryny. Smażyć po 4-6 minut z obu stron na oliwie rozgrzanej z masłem. Oprószyć solą i pieprzem. Do pozostałego tłuszczu wlać wino i zagotować. Doprawić solą, pieprzem, imbirem i sosem sojowym. Rumsztyki polać sosem. Każdy przybrać krążkiem masła. Podawać z ugotowaną fasolką i pomidorami.
Rada Roberta: aby uzyskać lepszy smak całego dania, proponuję mięso wcześniej zamarynować w mieszaninie posiekanego drobno imbiru (kawałek ok. 2 cm), chili (ok. ½ łyżeczki), sosu sojowego (3-4 łyżki) i oleju sezamowego (1-2 łyżki).

Ragoût cielęce
Składniki na 4 porcje: 400 g cielęciny, 4 łyżki oleju, 2 cebule, ¾ szklanki piwa, 2 marchewki, ½ selera korzeniowego, ¾ szklanki bulionu, mielona papryka, suszony cząber, sól, pieprz
Przygotowanie: mięso umyć, osuszyć. Pokroić w kostkę. Zrumienić na połowie mocno rozgrzanego oleju. Cebule obrać, umyć, pokroić w talarki. Podsmażyć na reszcie oleju. Dodać do mięsa. Wlać piwo, wsypać ¼ łyżeczki soli. Dusić ok. 15 minut. Warzywa obrać, opłukać. Zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Dodać do mięsa. Wlać bulion. Dusić, aż mięso będzie miękkie. Doprawić solą, pieprzem, papryką i cząbrem.
Rada Roberta: do tej potrawy warto wybrać udziec cielęcy. Aby mięso było bardziej soczyste, przed duszeniem najlepiej posmarować je oliwą z grubo pokrojonymi warzywami i przyprawami: cebulą, marchewką, selerem korzeniowym, czosnkiem, rozmarynem. Warzywa z marynaty dodamy do mięsa w trakcie duszenia.

Zrazy wołowe
Składniki na 4 porcje: 1 kg wołowiny na zrazy, 3 suszone grzyby, 3 cebule, 3 ogórki kiszone, 3 kromki razowego chleba, 150 g wędzonego boczku, 3 łyżki musztardy, 5 łyżek oleju, ¾ szklanki bulionu, listek laurowy, majeranek, sól, pieprz
Przygotowanie: grzyby opłukać, namoczyć, ugotować, osączyć (wywar zachować) i pokroić w paski. Mięso pokroić w plastry grubości ok. 1 cm. Rozbić z obu stron. Cebule obrać, 2 pokroić w piórka. Ogórki, 2 kromki chleba i boczek pociąć w słupki. Mięso oprószyć solą i pieprzem, posmarować musztardą. Na każdym płacie położyć po kilka kawałków chleba, ogórka, boczku i cebuli. Oprószyć majerankiem. Dość ciasno zwinąć i obwiązać nicią. Zrumienić na połowie oleju. Trzecią cebulę pociąć w talarki, zeszklić na reszcie oleju. Zrazy ułożyć ciasno razem z cebulą w brytfance. Zalać bulionem i wywarem z grzybów. Dodać grzyby, listek laurowy, posypać majerankiem i pieprzem. Dusić ok. godziny na małym ogniu. Pod koniec duszenia dodać resztę pokruszonego chleba.
Rada Roberta: sos będzie smaczniejszy i bardziej aromatyczny, jeśli pod koniec duszenia dodamy do niego czerwone wytrawne wino (ok. ½ szklanki), potem zmiksujemy sos, doprawimy do smaku i zagotujemy.

Żeberka słodko-kwaśne
Składniki na 4 porcje: 750 g żeberek wieprzowych, 2 łyżki smalcu, 2 duże cebule, 4 ząbki czosnku, ¼ szklanki octu winnego, 4 łyżki miodu, sól, pieprz
Przygotowanie: żeberka pokroić w kawałki, natrzeć solą i pieprzem. Zrumienić na smalcu. Zdjąć z patelni. Na pozostały na niej tłuszcz położyć pokrojone cebule, zmiażdżony czosnek, wlać ocet i miód. Chwilę dusić. Przełożyć do naczynia żaroodpornego. Piec ok. godziny w 180°C.
Rada Roberta: żeberka można też posmarować keczupem, musztardą i sosem Worcester oraz posypać grubo czarnym pieprzem. Będą bardziej wyraziste w smaku i kolorowe.