Nowoczesna kuchnia polska to przepisy na potrawy od wieków królujące na polskich stołach, ale w nowej, odświeżonej wersji. Kuchnia polska od zawsze podlegała zmianom, lecz w ostatnich latach stały się one szczególnie widoczne. Zwracamy większą uwagę na zasady żywienia i reguły sztuki kulinarnej, a otwarcie Polski na świat przyniosło zainteresowanie kuchniami innych narodów.
Polska kuchnia jest naszym dziedzictwem i powodem do dumy, zachwyca świat na przykład doskonałą dziczyzną. Z tym szlachetnym i wybornym w smaku mięsem doskonale współgrają wszelkie tradycyjne dodatki z runa leśnego, takie jak grzyby marynowane, jagody, konfitury z borówek, a także powidła z jeżyn.
Aby przekonać się, jaka jest polska kuchnia, trzeba się zastanowić, czym ona pachnie i jak smakuje, sięgnąć po tradycyjne przepisy. Dla mnie pachnie miodem, kiszonkami i chlebem na zakwasie. Zachęcam, abyśmy chętniej sięgali po olej lniany i rzepakowy albo trochę zapomniany olej rydzowy, który jest chlubą Wielkopolski. Żubrówka i miody pitne, które świetnie komponują się z naszą kuchnią, a także nalewki, nie tylko te klasyczne ze śliwek i wiśni, ale też z orzechów czy z dodatkiem przypraw korzennych - to nasze fantastyczne rodzime smaki.
W każdym regionie Polski można zjeść coś oryginalnego, zaskakującego i zarazem pysznego. Chylę czoła przed kulinarną tradycją Podlasia. Warto tam spróbować kiszki ziemniaczanej, serów korycińskich, miodu malinowego, szynki jagnięcej i oczywiście świetnych wyrobów z dziczyzny.
Po sąsiedzku – na Pojezierzu Mazurskim – warto skosztować ryb: sielawy, węgorza czy sandacza. Natomiast w Augustowie jadłem ostatnio wyśmienity comber z jelenia z borowikami i jarzębiną, a do tego racuszki z polskiej cukinii. To danie staropolskie, które zachwyciło mnie doskonałym smakiem!
Polską kuchnią można się świetnie bawić, wykorzystując w przepisach na przykład bryndzę, podhalański oscypek, polskie sery (Bursztyn, Rubin) czy miody: gryczany, spadziowy, lipowy, wrzosowy lub akacjowy.
Nowoczesna kuchnia polska nie może obyć się bez ziół i przypraw, które ożywią smak potraw inspirowanych tradycją. Dzięki przyprawom Prymat możemy na nowo odkrywać znane już w kuchni staropolskiej aromatyczne zioła, intensywne w smaku i barwie papryki, bogactwo przypraw korzennych czy zaostrzające smak potraw różne rodzaje pieprzu.
Natomiast przygotowane dla konkretnych dań specjalistyczne mieszanki przypraw pozwolą wyczarować pyszne potrawy między innymi z nowoczesnej kuchni polskiej.
Mam nadzieję, że zachęcę Państwa do rozsmakowania się w wyśmienitych polskich daniach.
Radości z gotowania, Robert Sowa