‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Jachting Motorowy

czerwiec 2011
Jachting Motorowy, czerwiec 2011

 

Ostatni majowy weekend spędziłem w Trójmieście. Oprócz służbowych zobowiązań znalazłem również czas na zwiedzenie ciekawych miejsc i skosztowanie lokalnych specjałów. W Trójmieście jest mnóstwo zakątków wartych odwiedzenia. Gdańska starówka, skwer Kościuszki w Gdyni oraz sopockie molo to najważniejsze z nich i trudno oprzeć się ich urokowi, będąc w okolicy. Udało mi się to wszystko zobaczyć i pospacerować po sopockiej plaży. Po aktywnie spędzonych godzinach z przyjemnością uzupełniłem kalorie i rozkoszowałem się lokalnymi przysmakami. Jako miłośnik ryb nie potrafiłem sobie odmówić zupy rybnej, pieczonego halibuta i dorsza, śledzi po kaszubsku oraz wędzonej polędwicy z łososia bałtyckiego.

Odwiedziłem także malowniczą Szwajcarię Kaszubską oraz zgłębiłem tajniki regionalnej kuchni, która jest prosta, oszczędna, smaczna i niestety trochę zapomniana. Ze względu na położenie nad morzem, wśród lasów i jezior, w kuchni kaszubskiej dominują przyrządzane na wiele sposobów ryby i przeróżne dary czerpane z natury, jak owoce leśne czy grzyby. Tradycyjnym daniem rybnym jest śledź z cebulą i pulkami (ziemniakami ugotowanymi w mundurkach). Popularne są również ziemniaki ze szpyrkami (skwarkami) i maślanką. Z ziemniaków przygotowuje się także golce (kluseczki z gotowanych i surowych ziemniaków), plince (placki ziemniaczane), gruchoce i kiszkę kaszubską.

Warto też wspomnieć o charakterystycznych dla terenu Kaszub zupach. Są to przede wszystkim: krupnik z bulwami (ziemniakami), zupa z żeltich wreczi (czyli żółtej brukwi), miodny i kwaśny bonk (słodko-kwaśna zupa fasolowa), zupa z wagorza (węgorza) i czapurniak (zupa z suszonych owoców).

Z mięs na kaszubskich stołach często gości drób, głównie gęsina. Tamtejsze gospodynie przygotowują z niej prawdziwy przysmak – obónę (czyli rodzaj okrasy). Aby ją otrzymać, wystarczy posiekać surowe mięso z gęsi, ułożyć je w glinianych naczyniach i zasypać solą. Obóna jest wykorzystywana jako dodatek do wielu potraw, zup i chleba. Na uwagę zasługuje również danie serwowane z okazji ważnych wydarzeń i świąt – kura gotowana z białym sosem i rodzynkami.

Gorąco polecam odwiedzenie Kaszub i osobiste zgłębienie wszystkich regionalnych atrakcji, również kulinarnych.