Boże Narodzenie to niewątpliwie najważniejsze, najbardziej uroczyste i tradycyjne polskie święto. Głównym akcentem pozostaje wciąż wieczerza wigilijna, którą spędzamy w rodzinnym gronie przy suto zastawionym stole pełnym postnych przysmaków. Na polskich stołach w ten wyjątkowy wieczór wciąż jeszcze pojawia się karp smażony lub w galarecie śledź w oleju, ryba po grecku, wigilijny barszcz z uszkami, kapusta z grzybami, kutia i wiele innych przygotowanych zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie recepturą. Jednak nasze zwyczaje kulinarne powoli zaczynają się zmieniać i coraz częściej na wigilijnych stołach znajdujemy nowe potrawy – wędzony łosoś, ryba maślana, zupa rybna, pasztety z niecodziennymi dodatkami oraz wyszukane sałatki. Tak właśnie jest w moim wielopokoleniowym domu, gdzie za przygotowanie tradycyjnych dań odpowiedzialna jest mama mojej żony, natomiast ja staram się co roku wnieść do świątecznego menu coś nowego i zaskoczyć zarówno rodzinę, jak i zaproszonych gości. W grudniowej rubryce kulinarnej przedstawiam przepisy na potrawy, które przyrządzę dla swoich najbliższych w tym roku.
Moje propozycje to połączenie tradycji z nowoczesnością, co - mam nadzieję – przypadnie Wam do gustu i spowoduje, że te świąteczne przysmaki zagoszczą na Waszych stołach. Życzę wspaniałych i smacznych Świąt.
DUET AROMATYCZNYCH PIEROGóW Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI LEŚNYMI ORAZ Z ŁOSOSIEM NORWESKIM
Składniki dla 4 osób:
Ciasto:
300 g mąki
2 żółtka
2 łyżko pleju
Sól do smaku
Farsz:
200 g kapusty kiszonej
30 g suszonych podgrzybków
50 g cebuli
Olej
Sól, pieprz czarny mielony Prymat do smaku
50 g ugotowanych, pokrojonych w kostkę borowików
½ cebuli
½ pomidora bez skóry i nasion
Farsz z łososia:
100 g filetu z łososia norweskiego bez skóry i ości
50 g wędzonego fileta z łososia norweskiego
50 g cebuli
50 g suszonych pomidorów
50 g sera bundz
Olej
Sól, pieprz czarny mielony Prymat do smaku
Przyprawa do ryb Prymat
20 g filetów anchois
Rukola
4 łyżki oliwy truflowej
2 łyżki octu balsamico
Oliwa do smażenia
Sposób przygotowania:
Suszone podgrzybki umyć i moczyć kilka godzin, a następnie ugotować w tej samej wodzie. Kapustę ugotować i posiekać. Na oleju podsmażyć cebulę, dodać do niej kapustę oraz ugotowane, drobno posiekane grzyby. Całość podgrzać, intensywnie mieszając, doprawić do smaku solą, pieprzem i wywarem z grzybów, a następnie odparować, zestawić z ognia i wystudzić.
Filety z łososia drobno zmielić, suszone pomidory posiekać. Na oleju podsmażyć cebulę, ostudzić. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, dodać drobno pokrojony ser bundz i doprawić do smaku solą, pieprzem i przyprawą do ryb.
Do przesianej mąki dodać żółtko, olej i tyle ciepłej wody, by osiągnąć jednolitą masę ciasta pierogowego. Zagnieść i odstawić na kilka minut. Po rozwałkowaniu wykroić z ciasta koła, używając szklanki. Następnie na każdym z nich umieścić porcję farszu i zlepić brzegi. Z połowy ciasta przygotować pierogi z kapustą i grzybami leśnymi, a z drugiej części z nadzieniem grzybowym.
Pierogi gotować 3 minuty (każdy rodzaj oddzielnie) we wrzącej, osolonej wodzie. Po wyjęciu z wody pierogi usmażyć z obu stron na rozgrzanej oliwie na złoty kolor. Pierogi z nadzieniem z łososia udekorować suszonymi pomidorami, sałatą rukola i skropić oliwą truflową, natomiast te z kapustą i grzybami posypać smażonymi borowikami z cebulą i pomidorami concasse.
FILETOWANY KARP KRóLEWSKI Z PATELNI AROMATYZOWANY OLIWĄ TRUFLOWĄ PODANY NA SMAŻONYCH BOROWIKACH Z TORCIKIEM ZIEMNIACZANYM
Składniki dla 4 osób:
600 g filetowanego karpia bez skóry
50 g mąki pszennej
Oliwa z oliwek do marynowania oraz smażenia
Przyprawa do ryb Prymat
400 g ugotowanych borowików
½ cebuli
1 pomidor bez skóry i nasion
Suszony koperek
1 łyżka oliwy truflowej
Torcik ziemniaczany:
500 g obranych ziemniaków
500 ml śmietany 36%
2 ząbki czosnku
Przyprawa do ziemniaków
Tymianek, sól, pieprz czarny mielony Prymat do smaku
50 g startego sera parmezan
Sos migdałowy:
200 ml mleka
100 ml śmietany
100 g płatków migdałowych
50 ml białego wina
Sok z 1 cytryny
1 łyżka klarowanego masła
Sól, pieprz czarny mielony Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Karpia dokładnie umyć, osuszyć, zamarynować w oliwie połączonej z przyprawą do ryb Prymat i odstawić na kilka godzin do lodówki.
Ziemniaki pokroić na cienkie talarki. W rondelku podsmażyć cebulę i czosnek, zalać śmietaną i dusić do momentu odparowania wody. Całość doprawić solą, pieprzem, tymiankiem oraz przyprawą do ziemniaków Prymat. Do śmietany dodać ziemniaki i dusić kolejne 5 minut. Kamionkę lub formę do pieczenia posmarować tłuszczem, przełożyć do niej ziemniaki, posypać tartym serem i piec przez ok. 1,5 godziny w temperaturze 30˚C.
W rondlu na łyżce klarowanego masła podsmażyć migdały, a następnie zalać je mlekiem i śmietaną, dodać białe wino, sok z cytryny i przyprawy. Gdy sos zacznie gęstnieć, należy go dokładnie zmiksować i przecedzić przez sito. Dla poprawienia aromatu do sosu można dodać odrobinę startej skórki cytrynowej.
Borowiki pokroić w plasterki i zeszklić wraz z cebulą na rozgrzanej oliwie z oliwek. Pod koniec smażenia dodać kilka kropel oliwy truflowej, szczyptę koperku oraz pokrojonego w plastry pomidora, a następnie doprawić do smaku solą i pieprzem.
Rybę wyjąć z marynaty, oprószyć mąką, usmażyć z obu stron na złoty kolor i ułożyć na ciepłych chrupiących grzybach. Ziemniaki wyjąć z piekarnika, pokroić w dowolny kształt i ułożyć na talerzu. Przed podaniem danie skropić sosem migdałowym.