Dziczyzna była pierwszym mięsem, którego spróbował człowiek, i to w postaci surowej. Uwielbiam potrawy z jej wykorzystaniem, chociaż nie odnalazłem w sobie żyłki łowcy i nigdy nie polowałem. Uczestniczyłem natomiast w dorocznej imprezie z okazji Święta Hubertusa w Spale, czyli Festiwalu Pasztetów i Przetworów z dziczyzny. Rzadko się wzruszam, ale oddawanie honorów zabitej zwierzynie, widok zdobytych darów lasu – saren, kuropatw, dzików, bażantów, zajęcy – wyeksponowanych na polanie po skończonych łowach, przy dźwiękach trąb i z udziałem elementów rytuału myśliwskiego robi wrażenie.
Ale czasy, kiedy do ulubionych rozrywek polskiego ziemiaństwa należały polowania, odeszły bezpowrotnie. W tym okresie powstało wiele publikacji kulinarnych poświęconych dziczyźnie, będących dla nas dzisiaj cennym źródłem wiedzy na temat tego, jak wspaniale kiedyś jadano. Jednak również teraz możesz delektować się wspaniałym smakiem dziczyzny upolowanej na jakże pięknych i malowniczych terenach mazurskich. Jeśli znajomy, który jest z zamiłowania myśliwym, obdarzy Cię upolowaną przez siebie zwierzyną, a Ty nigdy wcześniej nie przyrządzałeś dania tego typu, nie popadaj w panikę. Bez trudu możesz wyczarować fantastyczne danie. Potrawy z dziczyzny nie wymagają wcale specjalnych umiejętności. Wystarczy, że odpowiednio się do tego zabierzesz. Pamiętaj, że zanim upolowana dziczyzna zawędruje do kuchni, musi dojrzeć, aby nabrać odpowiednich wartości smakowych. Chodzi tu o nic więcej, jak po prostu o marynowanie – aby mięso mogło skruszeć. Dzięki temu stanie się delikatne i lekkostrawne. W tym celu zanurz je w oliwie z oliwek wymieszanej z tymiankiem, rozmarynem, jałowcem, liśćmi laurowymi, octem winnym, czerwonym winem i sokiem z cytryny. Tak zamarynowane mięso trzymaj w zalewie ok. 7 dni, codziennie obracając. Po tym czasie możesz je upiec lub udusić – w każdej postaci będzie smakowało wybornie!
Comber jagnięcy z sosem miodowo-truflowym i sałatką z serem feta
Składniki dla 4 osób:
600 g combra jagnięcego
Marynata:
4 łyżki oliwy z oliwek
2 pokrojone w plastry ząbki czosnku
1 łyżka rozmarynu
½ cytryny
1 łyżeczka mielonego czarnego pieprzu
100 ml oliwy z oliwek
100 g miodu truflowego
100 ml miodu pitnego
1 pęczek rozmarynu
1 pęczek rukoli
200 g posiekanych pomidorów bez skórki
200 g czarnych i zielonych drylowanych oliwek
2 łyżki musztardy figowej
kilka listków posiekanej świeżej mięty
5 ml octu winnego
200 g sera feta
sól, pieprz, papryka chili
Sposób przygotowania:
Oczyszczony comber z jagnięcia marynuj ok. 24 h w oliwie wymieszanej z czosnkiem, odrobiną posiekanego rozmarynu, pokrojoną w plasterki cytryną i szczyptą grubo mielonego pieprzu. Po wyjęciu z marynaty mięso zrumień na patelni lub upiecz na grillu. Na patelni rozpuść miód (łyżkę miodu zostaw), dodaj miód pitny (najlepiej trójniak), gałązki rozmarynu i szczyptę mielonej papryki chili. Gotuj na wolnym ogniu, aż sos zgęstnieje. Umytą i osuszoną sałatę wymieszaj z posiekanymi pomidorami, przekrojonymi na pół oliwkami i pokrojonym w kostkę serem feta. Dopraw do smaku sosem winegret przygotowanym z musztardy figowej, świeżej mięty, oliwy, soli i mielonego pieprzu. Usmażony comber podziel na porcje, skrop sosem miodowo-truflowym i podawaj z sałatką. Comber jagnięcy z sosem miodowo-truflowym i sałatką z serem feta.
Kotlety z jelenia z borowikami na plackach ziemniaczanych z cukinią, podane z sosem jarzębinowym
Składniki dla 4 osób:
600 g combra z jelenia
Marynata:
1 szklanka czerwonego wina
2 łyżki octu winnego
1 pęczek włoszczyzny
Jałowiec, liść laurowy, ziele angielskie, goździki
Placki:
3 tarte ziemniaki
1 tarta cukinia
1 mała cebula
1 jajko
2 łyżki mąki
1 łyżka pestek słonecznika
1 łyżka pestek dyni
2 łyżki oliwy truflowej
sól czosnkowa, pieprz czarny mielony, majeranek
Sos jarzębinowy:
200 g jarzębiny w cukrze
50 ml jarzębiaku
100 ml czerwonego wina
sól, pieprz czarny mielony
Borowiki:
300 g prawdziwków
2 łyżki masła
½ pęczka koperku
1 ząbek czosnku
2 łyżki pomidorów concasse
½ szklanki białego wina
sól, pieprz czarny mielony
Sposób przygotowania:
Oczyszczone mięso z jelenia marynuj 24 h we wszystkich składnikach marynaty. Następnie podsmaż je na patelni, po czym piecz 10 min w temperaturze 150ºC, co jakiś czas podlewając marynatą. Tarte ziemniaki i cukinię połącz z jajkiem, cebulą, pestkami dyni i słonecznika, mąką oraz majerankiem, a następnie usmaż na rozgrzanym oleju. Borowiki podsmaż na maśle z cebulą, czosnkiem, koperkiem i pomidorami concasse, skrop białym winem i dopraw do smaku. Jarzębinę przełóż do rondla, dodaj wino i jarzębiak, gotuj do momentu odparowania wody, dopraw do smaku. Mięso z jelenia pokrój w plastry i ułóż na grzybach leśnych. Podawaj z chrupiącymi plackami, udekoruj jarzębiną i skrop oliwą truflową.