Projekt skierowany był do młodzieży ze szkół gastronomicznych i dotyczył edukacji w zakresie zdrowego odżywiania oraz roli, jaką kucharze mogą odegrać w popularyzacji zdrowych, naturalnych produktów spożywczych.
Projekt „Zdrowa Szkoła” obejmował cykl 10 spotkań w szkołach gastronomicznych na terenie całego kraju – w Białymstoku, Bielsku-Białej, Gdańsku, Katowicach, Kołobrzegu, Krakowie, Olsztynie, Warszawie, Wiśle i we Wrocławiu. Prezentacje i pokazy kulinarne prowadzili znani szefowie kuchni – Robert Sowa i Grzegorz Łapanowski, przy wsparciu Konrada Birka i Krzysztofa Baranowskiego, odpowiadającego za logistykę i zaopatrzenie oraz wspierającego ekipę podczas szkolnych pokazów. Żywo prowadzone wykłady połączone z degustacją przyrządzanych na bieżąco dań zachęcały młodzież do aktywnego udziału w dyskusji.
Robert Sowa, wieloletni Ambasador ryb i owoców morza z Norwegii, opowiadał o zaletach łososia norweskiego. W poszczególnych szkołach zaprezentował m.in. całego łososia, objaśniając, w jaki sposób go filetować i jakie dania można przygotować z poszczególnych elementów ryby. Łosoś nadaje się do precyzyjnego cięcia, efektownie się prezentuje, ze względu na swój słynny kolor i charakterystyczną strukturę mięsa, a także ma delikatny smak. Co ważne, zawsze jest świeży, bo w ciągu 48 godzin od wyłowienia takie ryby dostarczane są do ponad 100 krajów świata. Szef kuchni podkreślał również walory zdrowotne łososia norweskiego, którego mięso jest źródłem wielu naturalnych składników. Są to m.in. witamina A, zapobiegająca przedwczesnym zmarszczkom biotyna oraz nawilżający i ujędrniający skórę koenzym Q10. Łosoś zawiera także naturalne przeciwutleniacze, wiele unikalnych mikroelementów (m.in. jod, selen i fluor) oraz witaminy D i E. Jednak najważniejszą zaletą łososia norweskiego jest wysoka zawartość kwasów Omega-3, istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Z kolei Grzegorz Łapanowski, jako aktywny popularyzator zdrowego stylu życia oraz produktów regionalnych, opowiadał o żywności i żywieniu w aspekcie zdrowotnym oraz o produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności w kontekście zrównoważonego rozwoju. Podkreślił także rolę produktów regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych w promocji lokalnych gospodarek. Nawiązał do ruchu Slow Food oraz Fair Trade, jako nowych trendów w gastronomii, o których należy pamiętać. Grzegorz Łapanowski zachęcał do kupowania i spożywania ekologicznej, naturalnej, jak najmniej przetworzonej żywności. Polecał nabywanie produktów u źródła, czyli bezpośrednio od rolników, a kiedy jest to niemożliwe – na lokalnych targach, gdzie można kupić świeże, regionalne i sezonowe produkty. Warto również pamiętać o sklepach ekologicznych, w których można znaleźć certyfikowane produkty. Przedstawił też uczniom system certyfikacji, wyjaśniając, że w każdym kraju powstają stosowne instytucje zajmujące się weryfikowaniem standardów produkcji ekologicznej. W Polsce są to m.in. AgroBIOtest i EKOGWARANCJA. Przyznają one własne oznaczenia, a także certyfikat unijny – jednolity dla wszystkich krajów Unii Europejskiej.
Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali też Konrada Birka, laureata prestiżowych konkursów kulinarnych, który radził, jak przygotowywać się do tego typu wydarzeń, aby je wygrywać. – Na pewno konieczne jest posiadanie szerokiej wiedzy teoretycznej w dziedzinie gastronomii oraz znajomość obowiązujących w niej trendów, ale równie ważna jest umiejętność jej wykorzystania. Technika i umiejętności praktyczne muszą być opanowane do perfekcji, co będzie gwarancją uzyskania wysokich not od jury technicznego – mówił młody mistrz kulinarny. Należy pamiętać, że osoby oceniające nasze potrawy mają różne gusta i ważne jest, aby jak najwięcej osób było usatysfakcjonowanych walorami smakowymi i wizualnymi dania. To z pewnością niełatwe zadanie. Tu liczy się kulinarna wyobraźnia i wyczucie smaku. Trzeba umieć przewidzieć, co będzie smakowało jurorom, a z jakich połączeń lepiej zrezygnować. Nie zapominajmy, że gotowanie jest sztuką, a dzieła wielkich artystów nie zawsze muszą podobać się wszystkim jej odbiorcom.
W każdym z dziesięciu miast spotkania szefów kuchni z uczniami i nauczycielami cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Młodzi ludzie powinni mieć świadomość, jak ważna jest promocja zdrowych i regionalnych produktów i jak wielką rolę mogą w tym odegrać właśnie oni – przyszli kucharze, osoby odpowiedzialne za wizerunek naszej gastronomii, a tym samym kulturę kulinarną społeczeństwa.