Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w kulturze chrześcijańskiej. Upamiętnia śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wiąże się z nim wiele pięknych legend i tradycji, które w dużej części przetrwały do dzisiaj […]
Wielkanocna niedziela
[…] Po powrocie z kościoła, tak jak i dzisiaj, zasiadano do wielkanocnego śniadania, na którym królowało jajko, od wieków uważane za symbol początku i źródła życia. Wspólnie odmawiano modlitwę, a następnie dzielono się święconym jajkiem oraz składano życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. W ludowych wierzeniach jajo było lekarstwem na chorobę, na urok, chroniło przed pożarem, zapewniało szczęście, urodzaj i pomyślność. Wierzono, między innymi, że wydmuszki pisanek wielkanocnych położone pod drzewem owocowym będą chronić je przed szkodnikami, że toczenie jaja po ciele chorego dodaje mu nowych sił. Wierzono, że jajko ma znacznie magiczne, dlatego używano go jako kamienia węgielnego przy budowie nowych domów […]
Pogrzeb żuru i śledzia
Dawniej w Polsce bardzo gorliwie przestrzegano postu. W tym czasie nie jadano mięsa, tłuszczów roślinnych. Często rezygnowano też z nabiału i cukru. Jedyne pożywienie stanowił postny żur i śledzie. Nic dziwnego, że takie menu szybko się nudziło. Dlatego pod koniec Wielkiego Postu, zwykle w Wielki Piątek urządzano pogrzeb żuru i śledzia. Na obrzeżach wsi wykopywano dół, do którego wrzucano uprzykrzone potrawy. Towarzyszyła temu ogromna radość i śpiewy. W niektórych regionach Polski ludność wiejska zakopywała garnek z popiołem, co miało oznaczać koniec umartwiania się, nadejście czasu radości.
Wielkanocne propozycje Roberta Sowy
Żur wielkanocny z chrzanem, białą kiełbasą i jajkiem
Składniki dla 4 osób:
300 g białej kiełbasy
1 cebula
2 szklanki żuru
80 g wędzonego boczku
2 łyżki tartego chrzanu
Kilka suszonych grzybów
2 ugotowane na twardo jajka
150 ml śmietany 36%
1 łyżka oleju
2 łyżeczki majeranku
½ łyżeczki kminku
Sól czosnkowa
Pieprz czarny mielony
Sposób przygotowania:
Grzyby umyć i moczyć w wodzie przez około 20 minut. Cebulę przeciąć na pół, zrumienić na patelni z obu stron na złoty kolor, przełożyć do garnka, dodać grzyby i zalać dwoma szklankami wody. Po zagotowaniu dodać kiełbasę i boczek. Po upływie 15 minut wyjąć kiełbasę, natomiast wywar gotować kolejne 25 minut. Następnie dodać żur, chrzan, majeranek, kminek, pieprz i sól, zagotować, a pod koniec gotowania zabielić śmietaną. Na talerzach umieścić pokrojoną w plasterki kiełbasę oraz cząstki jajek, zalać gorącą zupą. Tak przygotowany żur świąteczny można podawać z ziemniakami z wody okraszonymi słoniną.
Kwartet jaj wielkanocnych z czerwonym kawiorem, tuńczykiem, filecikami anchois i śledziem
Składniki dla 4 osób:
8 ugotowanych na twardo jaj
Do dekoracji:
Pomidory koktajlowe
Mieszanka kiełków
Gałązki świeżego kopru
Farsz I:
4 filety anchois
Szczypta papryki słodkiej Prymat
1 łyżka kaparów
2 łyżki oliwy z oliwek
Sól czosnkowa Prymat
Kilka czarnych oliwek
Łyżeczka soku z cytryny
Pieprz czarny mielony Prymat do smaku
Farsz II:
1 pokrojony w drobną kostkę filet śledzia matias
1 łyżka gęstej śmietany
½ łyżeczki kopru Prymat
Sól czosnkowa, pieprz czarny mielony Prymat
Farsz III:
3 łyżki tuńczyka w oleju
1 łyżeczka posiekanego szczypiorku
Szczypta przyprawy do ryb Prymat
2 suszone pomidory
1 łyżka majonezu
Sól, pieprz czarny mielony Prymat
Farsz IV:
2 łyżki twarożku
¼ pokrojonego w kostkę awokado
1 łyżka jogurtu naturalnego
1 łyżka czerwonego kawioru
Sól, pieprz czarny mielony Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Jajka obrać ze skorupek, delikatnie przeciąć na pół i wyjąć żółtka. Do każdego rodzaju farszu dodać po dwa rozgniecione żółtka i dokładnie wymieszać wszystkie ich składniki. Połówki jaj napełnić otrzymanymi nadzieniami, a następnie na talerzach ułożyć po jednej połówce każdego rodzaju. Danie udekorować gałązkami kopru, pomidorkami koktajlowymi i świeżymi kiełkami.
Pieczona szynka z prosięcia w zalewie piwno-miodowej z goździkami
Składniki dla 4 osób:
1,5 kg peklowanej szynki z prosięcia
Marynata:
½ szklanki oliwy z oliwek
100 ml miodu pitnego (najlepiej trójniaka)
50 ml żołądkowej gorzkiej
4 gałązki rozmarynu
2 ząbki czosnku
8 goździków Prymat
4 łyżki marynaty piwno-miodowej Prymat
Sposób przygotowania:
Skórę umytej i oczyszczonej szynki z prosięcia ponacinać w kratkę, natrzeć wszystkimi składnikami marynaty, obłożyć gałązkami rozmarynu i odstawić na całą noc do lodówki.
Zamarynowaną szynkę piec 2 godziny w temperaturze 140ºC, pamiętając, aby szynkę z kością zawinąć w folię aluminiową, dzięki czemu unikniemy jej spalenia. 20 minut przed końcem pieczenia mięso należy odwinąć z folii, aby zrumienić skórkę.
Tak przygotowaną szynkę podawać z chrzanem i jabłkami, jagodami w żubrówce na zimno lub na ciepło oraz kapustą z kminkiem.
Dakłas orzechowy z kremem kawowym
Składniki:
Dakłas orzechowy:
100 g białka
100 g cukru
200 g orzechów włoskich
Krem kawowy:
2 jajka
50 g cukru pudru
250 g serka mascarpone
100 g bitej śmietany
2 płatki żelatyny
½ łyżeczki kawy
Sposób przygotowania:
Białko ubić z cukrem na sztywną pianę, orzechy włoskie rozdrobnić, a następnie połączyć z ubitymi białkami.
Na papierze cukierniczym narysować kółka, łyżką ułożyć na nich bezę, a następnie piec 10-15 minut w temperaturze 150ºC. Po upieczeniu wystudzić.
Żelatynę rozpuścić w zimnej wodzie. Jajka utrzeć z cukrem, dodać serek mascarpone i kawę. Całość wymieszać, a następnie dodać rozpuszczoną żelatynę i ubitą śmietanę. Dno tortownicy wyłożyć papierem cukierniczym, tortownicę wypełnić przygotowaną masą i odstawić na 4 godziny do lodówki.
Zastygnięty krem ułożyć na krążku bezy, przykryć drugim krążkiem i podawać.