15 kwietnia widzowie programu Doradca Smaku TVN za sprawą Roberta Sowy poznali danie pochodzące z kuchni ukraińskiej. Pierożki pielmieni z mielonym mięsem wieprzowo-wołowym doprawionym pieprzem ziołowym i aromatycznym majerankiem najlepiej smakują z kwaśną śmietaną, skropione octem winnym. Spróbujcie je zrobić raz, a będziecie wielokrotnie wracać do tego przepisu. Smacznego!
Pielmieni
Składniki:
Farsz:
2 ząbki czosnku
1 cebula
500 g mięsa mielonego wieprzowo-wołowego
2 żółtka
150 ml rosołu wołowego
1 łyżka śmietany
50 ml oleju rzepakowego
Ciasto:
700 g mąki pszennej
2 żółtka
200 ml ciepłej wody
40 ml oleju rzepakowego
2 litry wody
30 ml oleju rzepakowego
1 gałązka natki pietruszki
50 ml śmietany
8 łyżeczek octu winnego
Przyprawy Prymat do smaku: pieprz ziołowy, majeranek, sól morska, liście laurowe
Sposób przygotowania:
Rosół: 150 ml rosołu wołowego: 1 pręga wołowa, włoszczyzna, prażona cebula, czosnek, 3 liście laurowe, 2-3 ziarna ziela angielskiego, ziarna całego pieprzu, szczypta soli. Całość gotujemy przez około 3–4 godziny.
Farsz: czosnek i cebulę ścieramy na tarce o małych oczkach. Mięso wołowo-wieprzowe wkładamy do miski, dodajemy czosnek i cebulę, doprawiamy pieprzem ziołowym i wyrabiamy mięso za pomocą łyżki. Do mięsa dodajemy 2 żółtka. Podlewamy rosołem wołowym i dodajemy śmietanę, doprawiamy majerankiem i solą morską. Farsz wyrabiamy na jednolitą masę, tak by wszystkie składniki się połączyły.
Ciasto: wsypujemy mąkę do miski, dodajemy żółtka, dolewamy wodę i olej, doprawiamy solą morską, mieszamy składniki i wyrabiamy ciasto. Pozostawiamy na 15 minut, by odpoczęło. Do garnka wlewamy wodę i solimy dużą ilością soli morskiej, dodajemy liście laurowe, zagotowujemy i wlewamy olej rzepakowy. Na stolnicy rozsypujemy mąkę. Ciasto kroimy na pół, palcami rozklepujemy ciasto i wałkujemy, by ciasto było bardzo cienkie. Za pomocą ringu lub szklanki wycinamy równe kółka. Nadmiar ciasta zdejmujemy, możemy ponownie rozwałkować i wyciąć kółka.
Na każde wycięte kółko nakładamy po łyżeczce farszu. Boki ciasta sklejamy i zawijamy. Na bokach ciasta możemy odcisnąć widelec. Gotujemy we wcześniej przygotowanych 2 litrach wody. Pielmieni gotujemy do momentu aż wypłyną na powierzchnię. Gotowe pielmieni nakładamy na talerz, siekamy natkę pietruszki i posypujemy nią gotowe pierożki. Na środku talerza ustawiamy naczynie z kwaśną śmietaną. Pielmieni polewamy octem winnym.
Wskazówka: Woda dodawana do ciasta powinna być ciepła – wówczas składniki lepiej się połączą. Do wody do gotowania pielmieni można dodać odrobinę oleju, aby pierożki się nie posklejały.
Źródło: doradcasmaku.pl