‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Doradca Smaku XI, odc. 27 – sernik waniliowy na zimno

16 października, w 27. odcinku programu "Doradca Smaku" Robert zaprezentował ciekawą propozycję przygotowania i podania sernika na zimno. Ciasteczka zmielone wraz z orzechami laskowymi tworzą idealny spód, a sezonowe, polskie owoce wieńczą i świetnie uzupełniają ten słodki przysmak. Wygląda wspaniale, a smakuje jeszcze lepiej :)

Sernik waniliowy na zimno

Składniki:
gorąca woda - 75 ml
żelatyna wieprzowa - 3 łyżeczki
czekoladowe herbatniki z kremem typu markiza - 19 szt.
orzechy laskowe - 2 garści
masło - 2-3 łyżki
migdały prażone - 25 g
truskawki - 17 szt.
masło - 50 g
czerwona porzeczka - kilka gałązek
poziomki - 1 garść
listki mięty

Masa serowa:
twaróg sernikowy - 0.5 kg
cukier puder - 100 g
serek mascarpone - 0.5 kg
śmietanka 30% - 400 ml

Przyprawy Prymat do smaku:
Cukier z prawdziwą wanilią
Cukier ze skórką cytryny

Sposób przygotowania:
Do gorącej wody dodajemy żelatynę, dokładnie rozpuszczamy (nie gotować!) i odstawiamy do wystudzenia. Żelatyna musi być dobrze schłodzona zanim dodamy ją do mascarpone.

Czekoladowe herbatniki (możemy użyć herbatników waniliowych lub biszkoptów) kruszymy w dłoni nad miską. Do ciasteczek dodajemy orzechy laskowe (zamiennie orzechy włoskie lub migdały) i rozpuszczone w rondelku masło. Wszystko blendujemy do gładkiej konsystencji. Do tortownicy o średnicy 18cm wykładamy równomiernie masę z ciastek i orzechów. Schładzamy.

Do miski przekładamy twaróg, dodajemy 3 łyżki cukru pudru oraz cukier z prawdziwą wanilią, a następnie ser mascarpone. Do drugiej miski wlewamy śmietankę, dodajemy pozostały cukier puder i miksujemy. Następnie miksujemy masę serową znajdującą się w misce pierwszej. Dodajemy do niej ubitą śmietankę z drugiej miski. Delikatnie mieszamy mikserem, łącząc składniki. Dolewamy schłodzoną żelatynę jednocześnie miksując masę.

Tortownicę z „ciasteczkowym” spodem wypełniamy gotową masą serową. Rozprowadzamy równomiernie łyżką. Posypujemy migdałami i wtapiamy je w masę serową. Tak przygotowany sernik wkładamy do lodówki. Schładzamy około 2-3 godziny.

Obieramy truskawki z szypułek, kroimy na połówki (zamiast truskawek możemy użyć np. brzoskwinie, morele, jabłka, śliwki albo suszone owoce). Na rozgrzanej patelni roztapiamy masło, dodajemy truskawki, karmelizujemy je. Do karmelizowanych truskawek dodajemy cukier ze skórką cytryny. Mieszamy.

Podanie:
Sernik kroimy na kawałki. Polewamy karmelizowanymi truskawkami. Dekorujemy owocami, np. porzeczkami oraz poziomkami. Następnie posypujemy prażonymi migdałami i listkiem mięty.

Podpowiadamy… Aby sernik nam ładnie odszedł od boków tortownicy, zimne boki ogrzewamy w dłoniach. Gorącym nożem odrywamy sernik od tortownicy.

Źródło: doradcasmaku.pl