‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Krakowskie wspomnienia Roberta Sowy

Zachęcamy do zgłębienia tajników kuchni tego regionu - naprawdę warto! Kraków to nie tylko piękne miasto, bogate w zabytki i urocze miejsca (fot. Wikipedia), to także skarbnica doskonałych kulinariów.

Kuchnia małopolska, często nazywana jest również galicyjską. Mimo sporego kulinarnego zróżnicowania, we wszystkich regionach można zauważyć wpływy austriackie, niemieckie, czeskie, węgierskie i żydowskie.

Austrii zawdzięczamy między innymi zimny salceson z mięsa wieprzowego podawany w sosie musztardowym jako przekąska, sznycel wiedeński i choćby jaja po wiedeńsku serwowane na śniadanie. Z dań mięsnych do krakowskich rarytasów należą wyśmienite flaczki, tzw. „maczanka” przygotowywana ze schabu lub karkówki, pieczywa i sosu kminkowego, a także słynna kaczka po krakowsku z grzybami i kaszą.

Bardzo bogata jest w Krakowie również tradycja piekarska. Czołowe miejsce zajmują drożdżowe bułki z nadzieniem z powideł, zwane buchtami oraz bajgle - żydowskie obwarzanki z makiem, sezamem lub solą, znane też jako precle. Charakterystyczną cechą krakowskiego pieczywa jest powszechna obecność kminku, tak jak w przypadku tzw. bośniaczek czy sztangielek.

Austriackie wpływy wyraźne są też w krakowskich cukierniach, które nieodmiennie oferują dwa wiedeńskie specjały: tort Sachera i Piszinger. Pychota!

Sznycel po galicyjsku

Składniki dla 4 osób: 
4 sznycle cielęce z udźca (ok. 200-250g każdy)
2-3 jajka
200 g tartej bułki
200 g mąki
sól
3 łyżki smalcu wieprzowego
4 łyżki masła
1 cytryna
1 pęczek natki pietruszki

Sposób przygotowania:
Sznycle delikatnie rozbić, ponacinać czubkiem noża w kilku miejscach, a następnie oprószyć solą.  Obtaczać kolejno w mące, rozkłóconych jajkach i bułce, a następnie obsmażyć z obu stron na rozgrzanym smalcu i maśle (lub ewentualnie na oleju), przez 3-4 minuty. Gdy sznycle nabiorą złotobrązowego koloru, odsączyć je z tłuszczu używając papierowych ręczników. Podawać z ćwiartkami cytryny i natką pietruszki.
 

Galicyjska sałatka jajeczna

Składniki dla 4 osób:  
8 ugotowanych na twardo jajek
2 pokrojone w kostkę duże cebule
4 małe pomidory lub mały strąk czerwonej papryki
kilka liści zielonej sałaty
1 pęczek szczypiorku
kilka gałązek natki pietruszki
2 łyżki oliwy
1 łyżka soku z cytryny
Sól, pieprz do smaku

Sposób przygotowania: 
Cebulę skropić sokiem z cytryny, wymieszać z solą, pieprzem i oliwą, dodać drobno posiekane jajka i szczypiorek, dokładnie wymieszać. Z otrzymanej masy uformować kulki, ułożyć na liściach sałaty. Przed podaniem udekorować pomidorami lub papryką i gałązkami natki pietruszki.