28 marca 2019 roku, drugiego dnia 23. Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro i 12. Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel, odbyła się 11. edycja autorskiego konkursu Roberta Sowy "Kulinarny Talent 2019".
Uczniowie dwunastu szkół gastronomicznych z całej Polski, wyłonieni w preselekcjach podczas warsztatów "Przygotowanie do kariery" realizowanych przez Roberta Sowę i markę Prymat GastroLine, stanęli do walki o prestiżowy tytuł, który otwiera im furtkę do kariery w branży gastronomicznej.
Imprezę poprowadził pomysłodawca konkursu Robert Sowa oraz znany i lubiany dziennikarz telewizyjny – Krzysztof Ibisz. Panowie byli nie tylko gospodarzami eventu, ale też dopingowali uczestników w zaciętej walce o podniebienia wymagającego jury.
Mottem przewodnim tegorocznej edycji była polędwica wieprzowa Goodvalley.
Do przygotowania konkursowych dań, trzeba było również wykorzystać:
- Frytki z batatów lub Frytki Ultimate marki Farm Frites;
- minimum 3 przyprawy z portfolio Prymat GastroLine;
- Smalec gęsi Agro-Top;
- minimum 1 rodzaj pepitek oraz produkt mrożony Bonduelle Food Service;
- napar z wybranej herbaty Herbapol Linia Premium;
Na przygotowanie autorskiego dania, pod presją czasu i w obecności kamer, uczestnicy mieli jedynie 40 minut.
W tej edycji wszystkie miejsca na podium należały do kobiet!
Pierwsze miejsce w 11. edycji konkursu "Kulinarny Talent" zajęła Kinga Piotrowska z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku. Jej autorskie danie - „Polędwica wieprzowa w aromatach sadu i wędzarni” zyskała największe uznanie wśród jurorów konkursu. "Wspólnie z tatą wędziłam polędwicę. Chcąc zachować jej smak użyłam jedynie soli i kolorowego pieprzu, a całość usmażyłam na gęsim tłuszczu. Jako dodatki podałam: risotto z pepitkami i boczniakami oraz purée z frytek z batatów doprawione gałką muszkatołową, cydrem i pudrem z wiśni. Dodatkowo użyłam oliwy tymiankowej i czarnuszki” – powiedziała zwyciężczyni. Warto dodać, że Kinga nigdy wcześniej nie brała udziału w konkursie kulinarnym. Patrząc na jej umiejętności wróżymy dalsze sukcesy.
Druga na podium była Marlena Niźnikiewicz z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Usługowych w Chorzowie, która przygotowała „polędwiczkę wieprzową marynowaną w bejcy z naparu z herbaty Earl Grey.
Na miejscu trzecim uplasowała się Julia Stanik reprezentująca Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu.
W tym roku przyznaliśmy również nagrody specjalne. Dyplom za najlepszy smak otrzymała Magdalena Marszałek z Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu, a nagroda specjalna przyznana przez Mecenasów Konkursu - firmy Prymat GastroLine, Agro-Top, Bonduelle Food Service oraz Farm Frites trafiła do rąk Emila Kasprzyckiego z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach.
Dwanaście potraw oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem Jerzego Pasikowskiego, w składzie: Marcin Budynek, Wiesław Bober, Łukasz Ancypo, Igor Bragin.
W jury degustacyjnym zasiedli m.in. Odeta Moro, Daria Ładocha, David Gaboriaud oraz Karol Domański (Dyrektor Działu Zakupów Agro-Top).
Prace konkursowe oceniane były według kilku kryteriów: użytych technik, kreatywności i estetyki podania.
„Stawiamy na oryginalność, kreatywność i smak. Młodzież jest coraz bardziej odważna i stawia na indywidualność, co nie do końca mnie przekonuje, ale warto podkreślić, że cały czas chcą się uczyć. Podglądają naszą pracę, oglądają programy kulinarne, testują. Podobała mi się uczestniczka, w której daniu pobrzmiewały silne tradycje regionalne połączone z modną, orientalną nutą, bo to pokazuje, że chcą się rozwijać” – powiedział Robert Sowa.
„Już po raz szósty jestem jurorem w konkursie „Kulinarny Talent” i jestem pod ogromnym wrażeniem poziomu umiejętności uczestników. Ich kreatywność jest coraz większa, aranżacja talerza i dobór składników stoi na bardzo wysokim poziomie” - przyznał Wiesław Bober.
Okazuje się, że poza talentem kulinarnym i kreatywnością, od przyszłych szefów kuchni, coraz częściej wymaga się zdolności autoprezentacji. „Mając porównanie z poprzednimi edycjami, obserwuję, że uczestnicy coraz częściej potrafią mówić o tym, co robią. Coraz większą popularnością cieszą się otwarte kuchnie, a klienci spragnieni wiedzy, chcą mieć możliwość porozmawiać z szefem kuchni. Kucharz musi dobrze gotować, mieć prezencję i rozmawiać z ludźmi” – powiedział Krzysztof Ibisz.
Tegoroczna edycja po raz kolejny pokazała, że uczestnicy w swojej pracy kierują się kreatywnością i wyobraźnią plastyczną, koniecznymi atrybutami dobrego szefa kuchni. „Ten konkurs to krok do wielkiej kariery i odkryć kulinarnych. Jestem pod wielkim wrażeniem ich determinacji i pasji. Przyznaję, że jestem surowym sędzią, ale uważam, że to jest przepustka do lepszego smaku. Chciałabym, żeby ci młodzi ludzie mogli się rozwijać, a rozwój jest możliwy tylko wtedy, kiedy będą wiedzieć, jakie błędy popełnili. W swoich ocenach biorę pod uwagę kompozycję smaków i estetykę podania. Sukces restauratora to nie tylko talent, ale również osobowość i umiejętność uwodzenia. I tego im życzę” – dodała Daria Ładocha.
„Gratuluję organizatorom i przede wszystkim Robertowi, który jeździ po całej Polsce i wyławia utalentowanych, młodych ludzi. Oni marzą o tym, żeby w przyszłości zdobywać kulinarne szczyty. Widać w nich pasję i serce, jestem zaskoczona różnorodnością i oryginalnością smaków” – dodała Odeta Moro.
Podczas konkursu odbyły się liczne pokazy i degustacje. Publiczność i goście konkursu mogli skosztować:
- wyśmienitego smalcu gęsiego Agro-Top podanego tradycyjnie z wiejskim chlebem i ogórkiem kiszonym
- dań na bazie produktów Bonduelle Food Service przygotowywanych przez Mariusza Gachewicza
- frytek Farm Frites, które serwował Patryk Dziamski
- herbat linii Herbapol Premium i Breakfast oraz napoi Green Up i Naturalnej Ice Tea marki Herbapol
- słodkich i słonych przekąsek z piekarni Inter Europol
- win z portfolio Partner Center
- nalewek i wódki czystej Saska
Swoje stanowisko miała również firma ChemaN, która zapewniła kitle i fartuszki dla uczestników konkursu oraz Hurtownia Owoców i Warzyw Bukat.
Pięknie dziękujemy Wszystkim, bez których nie byłoby tego wydarzenia:
- Mecenasom Konkursu (Prymat GastroLine, Agro-Top, Farm Frites oraz Bonduelle Food Service)
- Sponsorom głównym (Herbapol, Hotel Fabryka Wełny, Goodvalley);
- Patronom Honorowym (Związek Polskie Mięso, Stowarzyszenie Szefów Kuchni Ukrainy);
- Sponsorom (Wypożyczalnia Gastro Magic Service, Winterhalter, Convotherm, ChemaN, Inter Europol, Bukat, Fine Dine, N31 by Robert Sowa, Fork Restaurant, Magazyn Wina Mokolove, Przewodnik Restauracje Przyjazne Dzieciom);
- Patronom Medialnym (NewsGastro.pl, Food & Friends, DoradcaSmaku.pl, Food Service, Oui Chef, Biznes, restauracje & catering, Papaja.pl, Poland 100 Best Restaurants, Wszystko dla kucharzy, Poradnik Restauratora, Akademia Kulinarna, Kucharze.pl, Szef Kuchni, Przegląd Gastronomiczny, Gastronomia na obcasach, Echo dnia);
- oraz naszym wspaniałym jurorom i gościom.
Miło nam, że byliście z nami i mamy nadzieję na dalszą współpracę podczas kolejnej 12 edycji konkursu Kulinarny Talent 2020. Do zobaczenia za rok!