Przed południem, o godzinie 11.00, Sława Bieńczycka i Roman Czejarek nadawali na żywo z konińskiego rynku, zachęcając do odwiedzenia kolejnej imprezy plenerowej „Lata z Radiem”. W audycji wziął również udział Robert Sowa, który opowiedział słuchaczom o daniach serwowanych podczas ostatniej imprezy tegorocznego „Lata z Radiem”. A po południu, zanim na konińskich błoniach pojawiły się tłumy fanów "Lata z Radiem", cała ekipa zgromadziła się na i pod sceną, aby "pstryknąć" sobie pamiątkową fotkę :)
Podczas imprezy był program dla dzieci, pełen konkursów, piosenek, żywej muzyki i ciekawych anegdotek. Po nim dawka konkursów z nagrodami ufundowanymi przez radio i sponsorów imprezy. Było również miasteczko „Lata z Radiem”, w którym przygotowano mnóstwo atrakcji. Robert Sowa wraz z ekipą na swoim kulinarnym TIR-ze wyserwował pięć tysięcy dań przygotowanych na bazie kurczaka. Można było również skosztować regionalnych przysmaków na stoiskach przygotowanych przez Ministerstwo Rolnictwa w ramach programu „Poznaj dobrą żywność”. Oblegany był także sklepik „Lata z Radiem” i plenerowe studio Programu Pierwszego Polskiego Radia, prowadzone przez Sławę Bieńczycką.
Eksperci ruchu drogowego namawiali, aby „włączyć myślenie" i każdorazowo podczas podróży samochodem zapinać pasy bezpieczeństwa. Poza tym pokazywano rodzicom, jak prawidłowo montować foteliki dla dzieci i tłumaczono, dlaczego duże zwierzęta należy przewozić w bagażniku. Pracownicy Ministerstwa Zdrowia namawiali panie do wykonywania badań mammograficznych, które podczas imprezy można było przeprowadzić bezpłatnie w specjalnym mammobusie. Można było także odwiedzić krwiobus i oddać krew.
Około godziny 18.00 rozpoczęła się część koncertowa. Jako pierwszy wystąpił zespół Łzy, a po nim Varius Manx. Gwiazdą wieczoru był Muniek Staszczyk. Muzyka rozbrzmiewała w Koninie prawie do północy. Była super zabawa! Szkoda jedynie, że na następną imprezę plenerową „Lata z Radiem” trzeba będzie czekać prawie rok…
Zdjęcia: Maria Malanowska & www.latozradiem.pl. Dziękujemy!
KONIN to miasto położone nad Wartą, które ma bogate tradycje historyczne. Można tu podziwiać wiele obiektów, które na przestrzeni wieków wpisały się w krajobraz miasta. Najcenniejszy z nich to romański słup drogowy, ustawiony w XII wieku przez Piotra Dunina, jako drogowskaz połowy drogi między Kruszwicą i Kaliszem. Inskrypcja na tym słupie pochodzi z 1151 roku. Godne uwagi są gotyckie kościoły p.w. św. Bartłomieja i p.w. św. Andrzeja Apostoła w Gosławicach.
Zamek w Gosławicach, którego budowę w roku 1418 rozpoczął biskup poznański Andrzej Łaskarz, został odbudowanyw latach 70' XX w. na potrzeby Muzeum Okręgowego. Warto także obejrzeć kamienice na konińskiej starówce, wśród których najcenniejszy obiekt to wzniesiony na przełomie XVI/XVII w. Dom Zemełki - nazywany tak od nazwiska jego fundatora Jana Zemełki, jednego z najznamienitszych mieszczan Konina.
Na Placu Wolności mieści się okazały budynek dawnego starostwa, pochodzący z 1828 r. Reprezentacyjną budowlą (klasycystyczną) jest wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w. ratusz, na którego zapleczu znajduje się kolumnada okalająca budynek dawnych jatek z pierwszej połowy XIX w. Przy północno-zachodnim narożniku Placu Zamkowego stoi gmach dawnej szkoły talmudycznej z połowy XIX w. oraz znajdujący się w sąsiedztwie budynek dawnej synagogi z 1832 r.
Warto również wspomnieć o dworku wzniesionym w połowie XIX w., w którym od 1910 roku aż do śmierci mieszkała dziennikarka i pisarka Zofia Urbanowska, a także o usytuowanym przy ul. Kolskiej kościele i klasztorze OO. Franciszkanów-Reformatów z 1631 roku. W jego pobliżu znajduje się powstały w latach 1853-54 kościół ewangelicko-augsburski.
W Koninie ma swój początek uznawany za jeden z ciekawszych szlaków wodnych w Polsce - szlak Warta-Gopło. Przepływająca przez miasto rzeka Warta (wraz z kanałem oraz jeziorami Pątnowskim i Gosławskim) wchodzi w system szlaku żeglownego Wielkiej Pętli Wielkopolski.
Źródło informacji i zdjęcie Konina: www.latozradiem.pl