‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

„Lato z Radiem” w małopolskich uzdrowiskach

 

Punktualnie o godzinie 16.00 mieszkańcy i turyści przebywający w tych miejscowościach usłyszeli sygnał polki „Lata z Radiem”, po którym duet prowadzących – Roman Czejarek i Zygmunt Chajzer powitali wszystkich przybyłych gości, zaprezentowali miasteczko LzR i plan imprezy.

Po powitaniu na scenie pojawił się niezawodny Pan Japa, który rapował, śpiewał, opowiadał i rozbawiał najmłodszych widzów.

W tym samym czasie w miasteczku LzR ekipa kulinarnego TIRa wydawała tysiące porcji przepysznych i aromatycznych dań przygotowanych na bazie drobiu i łososia norweskiego. W ten weekend Roberta Sowę i Grzegorza Łapanowskiego wspierała Pani Kristin Pettersen – nowa Dyrektor Zarządzająca Norwegian Seafood Export Council na Polskę i Niemcy.

Po zakończeniu części przeznaczonej dla dzieci, na scenie pojawił się szef wakacyjnego gotowania – Robert Sowa, który zaprezentował swoją ekipę kulinarną i przedstawił menu skomponowane dla wszystkich miłośników „Lata z Radiem”. 

Kolejnym punktem programu były konkursy przygotowane przez sponsorów imprezy – firmę Prymat, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Producenta proszku Vizir.

Po części konkursowej na scenie pojawił się w oba dni Kabaret OT.TO, a po jego występie zaprezentowano kolejną porcję konkursów sponsorskich firm Żubr i Lazur, zaprezentowano grillowe przysmaki Roberta Sowy oraz wypuszczono do nieba magiczne helowe balony Cyfry Plus.

O 19.40 rozpoczęły się koncerty gwiazd. W Krynicy-Zdroju zagrali: Kasia Kowalska i zespół Kombii, natomiast w Rabce: Kasia Kowalska i Andrzej Piaseczny. 

Oba koncerty zakończyły się przepięknym pokazem sztucznych ogni, podczas których zabrzmiała  pożegnalna polka „Lata z Radiem”.

To był kolejny weekend pełen muzycznych atrakcji oraz konkursowych i kulinarnych emocji. Pomimo różnych warunków pogodowych, w oba dni w miasteczkach „Lata z Radiem” i na koncertach zgromadziło się mnóstwo osób. Było po prostu super!

 

 

Tam byliśmy, czyli kilka słów  o Krynicy-Zdrój i Rabce

Krynica-Zdrój określana jako "Perła Polskich Uzdrowisk", jest jednym z najbardziej znanych kurortów.  Położona jest w Beskidzie Sądeckim na wysokości 560 - 620 m n.p.m. w malowniczych dolinach Kryniczanki i jej dopływów. Od wschodu, północy i zachodu otaczają Krynicę-Zdrój zalesione wzgórza: Krzyżowa (813 m), Huzary (865 m), Bradowiec (817 m) i Parkowa (714 m) a nad nimi góruje Jaworzyna Krynicka (1114 m). 

Sławę swą jako uzdrowisko, Krynica-Zdrój zawdzięcza znakomitym wodom leczniczym: Zdrój Główny, Słotwinka, Jan, Józef, Mieczysław, Tadeusz oraz Zuber. Ich wybitne właściwości lecznicze oraz smakowe możemy poznać w pijalniach – "Głównej" na Deptaku, "Mieczysława" w Starym Domu Zdrojowym, "Jana" u stóp Góry Parkowej, "Słotwinki" w Parku Słotwińskim. Liczne ośrodki sanatoryjne znajdujące się w Krynicy-Zdroju są doskonale wyposażone w urządzenia zabiegowo – lecznicze i mogą z powodzeniem konkurować z najbardziej renomowanymi ośrodkami w kraju i za granicą.   

Ale Krynica-Zdrój to nie tylko uzdrowisko, to także prężnie rozwijające się centrum sportowe (głównie sporty zimowe), turystyczne, rekreacyjne, kongresowe i kulturalne. Corocznie w uzdrowisku organizuje się wiele imprez o zasięgu krajowym i międzynarodowym, seminaria polityczne i naukowe, międzynarodowe spotkania ludzi kultury, sztuki, biznesu i polityki, plenery artystyczne, występy zespołów. W sierpniu za sprawą Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury Krynica-Zdrój staje się stolicą opery i operetki. A we wrześniu wielkim wydarzeniem politycznym jest odbywające się Forum Ekonomiczne, które ściąga do uzdrowiska wielu polityków z kraju i zza granicy.            

Z Krynicą nierozerwalnie związana jest postać Epifana Drowniaka, zwanego Nikiforem Krynickim. Jego prace, a także pamiątki po wybitnym malarzu prymitywiście, prezentuje Muzeum Sztuki Nieprofesjonalnej im. Nikifora - Galeria Sztuki Romanówka. Ciekawe wystawy prezentują również Galeria MBWA, Klub Twórczy "Galeria Pod Kasztanem", którego prace można oglądać w Pijalni "Mieczysław", a także Krynickie Towarzystwo Fotograficzne, które ma stałą ekspozycję w Pijalni Głównej.

Będąc na Jaworzynie warto skorzystać z okazji i odwiedzić Muzeum Górskie PTTK. Niepowtarzalna atmosfera, leczniczy klimat, piękno krajobrazu i stale rozbudowywana i unowocześniana infrastruktura okołoturystyczna (w tym najdłuższa w Polsce kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką) przyciąga liczne rzesze odwiedzających turystów. Spacer po ścieżkach Parku Zdrojowego można co prawda zastąpić wjazdem kolejką linową, ale warto ten spacer odbyć chociażby w jedną stronę, aby zatrzymać się przy łabędzim stawie, "Bocianówce" czy poobserwować sarny, które nagminnie pojawiają się na Polanie Michasiowej i wdzięcznie pozują do zdjęć.    

W okolicy Krynicy-Zdroju, można podążać na przykład Szlakiem Cerkwi Łemkowskich. Warto skorzystać także z propozycji przejazdu malowniczą Doliną Popradu wraz ze spływem Popradem, wyjazdu w Pieniny połączonego ze zwiedzaniem Wąwozu Homole, zamku w Niedzicy, Spływu Dunajcem, zwiedzania Kamiannej (centrum apiterapii), a także wycieczek do Słowacji i Węgier.

 


Rabka-Zdrój to uzdrowisko usytuowane w malowniczej kotlinie u podnóża Gorców na wysokości 500 - 600 m n.p.m. Roztaczają się tu wspaniałe widoki na masyw Lubonia Wielkiego należącego do Beskidu Wyspowego i położone na zachodzie pasmo babiogórskie.

Obok głównej funkcji miasta, którą jest lecznictwo szczególnie szybko rozwija się turystyka, wykorzystująca atrakcyjne położenie gminy. W lecie miasto jest punktem wyjściowym w góry. To właśnie w uzdrowisku początek bierze wiele szlaków turystycznych.

Na terenie Parku Zdrojowego stoi pomnik Papieża - Jana Pawła II - turysty, przy którym rozpoczyna się Szlak Papieski w Gorce i Beskid Wyspowy. Szlak biegnie przez ulubione miejsca, którymi wędrował Karol Wojtyła.     

W zimie na miłośników białego szaleństwa czekają doskonale przygotowane stoki do narciarstwa zjazdowego i trasy do narciarstwa biegowego. W centrum miasta, porą zimową funkcjonuje lodowisko. Rabka - Zdrój nazywana jest miastem dzieci. Wiosną i latem zaprasza Rabkoland – kolejki, karuzele, tory i inne lunaparkowe atrakcje. Na jego terenie można również zwiedzić Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Muzeum Rekordów i Osobliwości.
  
Przez miasto przebiega kilka szlaków, inne znajdziemy w pobliskim parku narodowym. Niektóre są przeznaczone dla wytrawnych piechurów, ale znaleźć można i takie dla spacerowiczów. Bardzo dobrym pomysłem na poznanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych Gorczańskiego Parku Narodowego jest skorzystanie z jednej ze ścieżek edukacyjnych. Zresztą, niemal w samej Rabce znajdziemy Leśną Ścieżkę Edukacyjną. Dwukilometrową trasę można pokonać w godzinę, chyba, że po drodze skorzystamy z któregoś z miejsc do odpoczynku.

Innym rabczańskim unikatem jest Muzeum im. Władysława Orkana. Urządzono je w budynku XVII - wiecznego drewnianego kościoła. Choć świątynia, dziś już nie pełni funkcji sakralnych, wciąż urzeka – czternastoma kapliczkami - stacjami Męki Pańskiej, zabytkowymi organami, polichromią czy drewnianym ołtarzem. Z kolei ekspozycja muzeum przedstawia kulturę miejscowych górali oraz największy w Polsce zbiór świątków ludowych.

Centralnym miejscem Rabki jest rozległy Park Zdrojowy. Wiosną i latem jest oazą zieleni, jesienią wabi kolorami, a zimą – przysypany jest białym puchem. Przez cały rok zaprasza spacerowiczów, zakochanych szukających ustronnych alejek, albo dzieci, które zawsze znajdą okazję do zabawy. Miejsca dla wszystkich jest dość -  można przysiąść przy jednej z fontann, poszaleć na placach zabaw czy sprawdzić formę na ścieżce zdrowia. Kuszącą atrakcją są przejażdżki dorożkami lub saniami. Dzieci koniecznie powinny odwiedzić teatr Rabcio, który zaprasza małych kuracjuszy na pełne zabawy i uśmiechu przedstawienia.

Na obszarze Rabki występują także pomniki przyrody, m. in. 300 - letnia sosna zwyczajna naprzeciwko starego cmentarza, kompleks drzew (dęby i lipy) obok zabytkowego kościółka p.w. Św. Marii Magdaleny obecnie siedziby Muzeum Władysława Orkana, dąb szypułkowy w Rynku, jesion wyniosły na Słonem, oraz kompleks lip, przy zabytkowym kościele p.w. Św. Krzyża na Piątkowej. Jest on żywym świadkiem historii już od ponad 300 lat.