‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

"Lato z Radiem" w Stegnie

 

Pogoda niestety nie rozpieszczała organizatorów, którzy przed deszczem i wiatrem chowali się w namiotach przy smażalniach. Stąd też nadawało przed południem plenerowe studio Radiowej Jedynki :) Było szaro i ponuro, ale mimo to... punktualnie o godzinie 16.00 zabrzmiała "Polka-Dziadek”, obwieszczając rozpoczęcie imprezy. Na placu pojawiło się mnóstwo osób, które udowodniły, że nawet jesienna pogoda w środku wakacji nie jest w stanie zniechęcić miłośników „Lata z Radiem” do super zabawy w plenerze.

Po chwili na scenie pojawili się prowadzący imprezę Roman Czejarek i Bogdan Sawicki, prezentując plan imprezy i zapraszając wszystkich do wielogodzinnej dobrej zabawy. Po powitaniu sceną zawładnęło Centrum Uśmiechu ze specjalnym, „owocowym” programem dla dzieci.

Podczas, gdy na scenie artyści zabawiali publiczność, Robert Sowa ze swoim kulinarnym teamem  rozpoczął serwowanie tysięcy aromatycznych i zdrowych dań na bazie kurczaka. Robert kilkakrotnie pojawił się również na scenie głównej, gdzie w rozmowie z prowadzącymi opowiadał o przygotowanych daniach, o promowanym przez Lato z Radiem zdrowotnym aspekcie kulinariów oraz rozstrzygnął kilka konkursów. 

Kilka minut po 18.00 rozpoczęła się muzyczna część imprezy. Jako pierwszy wystąpił zespół Medley, po nim wystąpił najpopularniejszy w Polsce zespół łączący muzykę Podhala z nowoczesnymi brzmieniami i rockową estetyką – czyli Zakopower. Zwieńczeniem wieczoru był występ Stachursky’ego. 

Ale imprezy „Lata z Radiem” to nie tylko muzyczne gwiazdy, program dla dzieci i kulinaria, dlatego  teraz kilka słów o tym, co działo się poza sceną…
W radiowym namiocie działało plenerowe studio radiowe, gdzie można było poznać pracę radia od kulis i zostać reporterem „Lata z Radiem”. Ministerstwo Zdrowia udzielało nieodpłatnych porad lekarskich i umożliwiło paniom przeprowadzenie darmowych badań mammograficznych. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury propagowało zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Dodatkowo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi promowało program „Poznaj Dobrą Żywność” i rozpowszechniało wiedzę na temat strategii rozwoju obszarów wiejskich.

Zdjęcia: archiwum Roberta Sowy i www.latozradiem.pl

 

 

W sezonie letnim STEGNA jest zdominowana przez wczasowiczów. Leży w powiecie nowodworskim. Od północy otacza ją trzynastokilometrowy pas zalesionych wydm stanowiących Mierzeję Wiślaną. Zachodnią granicę gminy stanowi korytarz ekologiczny Wisły. Sosnowe lasy i piękna nadmorska plaża, na której można znaleźć okruchy bursztynu, zwanego złotem Bałtyku (od stuleci przyciąga tu ludzi), są niezwykłą atrakcją turystyczną.

Dzisiejsza Stegna stanowi połączenie dwóch osad: rybackiej Steegen i Kobbelgrube, która swą nazwę wzięła prawdopodobnie od prowadzonej tam stadniny. Miejscowość zachowała charakter wsi rybackiej. Do dziś zachowało się wiele charakterystycznych dla XIX-wiecznego budownictwa drewnianych chat rybackich, wzniesionych w konstrukcji wieńcowej. Jednym z najstarszych zachowanych domów mieszkalnych jest obecna plebania kościoła parafialnego przy ul. Gdańskiej. Została wzniesiona w końcu XVIII w.

Najcenniejszym zabytkiem miasteczka jest Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany w latach 1681-83 na fundamentach jeszcze starszego kościoła gotyckiego.

W okolicy znajdują się również dwa znaczące rezerwaty przyrody. Największy to Mewia Łacha, który został utworzony w 1991 roku w celu ochrony miejsc lęgowych ptaków wodno-błotnych. W granicach gminy znajduje się również otulina Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Wiele gatunków ptaków tego obszaru zostało wpisanych do specjalnej "polskiej czerwonej księgi zwierząt". Na faunę ryb Zalewu Wiślanego składają się liczne gatunki słodkowodne typowe dla płytkich zbiorników.

Miejscowość posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę turystyczną, zarówno hotelową jak i gastronomiczną. Jest także rajem dla wędkarzy – do ich dyspozycji jest aż pięćdziesiąt kanałów i rzek pełnych ryb. Jednak poza sezonem Stegna pozostaje spokojną osadą z portem rybackim i stojącymi w nim kutrami.

Źródło informacji i zdjęcie Stegny: www.latozradiem.pl