Niegdyś żur staropolski jadano na śniadania, szczególnie w chłodne zimowe poranki. Dzisiaj kojarzymy go z okresem Wielkanocy, kiedy to wiedzie prym na świątecznym stole. W przedświątecznym (24 marca) wydaniu programu "Mój przepis na..." Robert Sowa przedstawił pomysł na tradycyjny żur z nieklasycznymi dodatkami – jajkami przepiórczymi i pudrem z suszonych borowików. Życząc smacznych świąt, zachęcamy do jego przygotowania.
Żur Staropolski z białą kiełbasą i jajkiem
Składniki dla 4 osób:
500 ml Rosołu z kury Kucharek
500 g dobrej surowej białej kiełbasy
2 łyżki pudru z suszonych borowików
1 cebula
2 ząbki czosnku
2 łyżki masła
1 l naturalnego zakwasu na żurek
2-3 łyżki Chrzanu tartego Smak
100 ml śmietany 30%
Kilka jajek przepiórczych
Liść laurowy Prymat
Ziele angielskie całe Prymat
Sól morska Prymat
Pieprz czarny Prymat
Majeranek otarty Prymat
Sposób przygotowania:
Do dużego garnka z gotującym się rosołem wkładamy ponakłuwaną kiełbasę. Dzięki temu szybciej się ugotuje i nie będzie pękała w czasie gotowania. Do gotującego się rosołu dodajemy również kilka liści laurowych i kilka ziaren ziela angielskiego.
Na patelni rozgrzewamy olej rzepakowy i masło. Dodajemy pokrojoną w drobną kostkę cebulę i posiekane ząbki czosnku i chwilę podsmażamy.
Po kilku minutach wyjmujemy z rosołu kiełbasę, do garnka dodajemy puder z suszonych borowików – aby przygotować puder wystarczy wrzucić suszone grzyby do miksera i miksować aż do uzyskania pudru. Do rosołu dodajemy zakwas, zeszkloną cebulę z czosnkiem i zagotowujemy. Na koniec dodajemy chrzan i śmietanę, całość przyprawiamy do smaku. Tak przygotowany żur podawać z kawałkami białej kiełbasy i ugotowanymi, przekrojonymi na pół jajkami przepiórczymi.