Czy znacie prababkę popularnego dzisiaj burgera? Nie? To koniecznie musicie poznać. Ułatwi Wam to Robert Sowa, który 10 marca, w programie "Mój przepis na..." pokazał, jak przygotować krakowską maczankę - niezwykłą kanapkę o rodowodzie typowo krakowskim. Jej wnętrze stanowi karkówka doprawiona aromatycznym kminkiem, podawana w bułce, która potrafi wchłonąć solidną porcję sosu. Znajdziecie w niej także wzbogacające smak dodatki – cebulkę, pieczarki i ogórki konserwowe. Taki prawdziwy hamburger z grodu Kraka. Musicie koniecznie spróbować!
Maczanka krakowska według Roberta Sowy
Składniki dla 4 osób:
1 kg karczku wieprzowego
Marynata:
125 ml oleju rzepakowego
2 łyżki Musztardy rosyjskiej Prymat
1 op. Przyprawy do wieprzowiny Prymat
Do smaku: Kminek cały Prymat
500 g pieczarek
2 cebule
3 ząbki czosnku
Pęczek natki pietruszki
250 ml Rosołu wołowego Kucharek
4 kajzerki
Kilka Ogórków konserwowych Smak
Olej rzepakowy
Do smaku: Sól ziołowa Prymat, Pieprz czarny Prymat
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki marynaty dokładnie mieszamy. W gotowej marynacie dokładnie obtaczamy mięso. Karczek zostawiamy w misce i odstawiamy do lodówki na min. 1 godzinę. Pieczarki kroimy w plastry i wrzucany je na suchą patelnię. Gdy z grzybów odparuje woda, dodajemy nieco oleju rzepakowego, odrobinę soli ziołowej oraz świeżo mielonego pieprzu. Całość chwilę smażymy i przekładamy do miski. Na tę samą patelnię dolewamy odrobinę oleju i smażymy na nim pokrojoną w piórka cebulę i plasterki czosnku. Gdy cebula się lekko zrumieni, przekładamy do niej podsmażone wcześniej pieczarki, posiekaną natkę pietruszki, mieszamy i zestawiamy z ognia. Możemy przyprawić do smaku.
Zamarynowane mięso przekładamy wraz z resztką marynaty do naczynia żaroodpornego. Do miski po marynacie wlewamy bulion, dokładnie mieszamy tak aby zebrać resztki marynaty z miski i przelewamy bulion do naczynia z mięsem. Karczek posypujemy z wierzchu kminkiem. Naczynie przykrywamy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180̊C na ok. 1,5 godziny. Upieczone mięso odstawiamy na kilka minut aby „odpoczęło”, a następnie kroimy w grubsze plastry.
Kajzerki przekrajamy na pół. Dolne części smarujemy musztardą, skrapiamy sosem powstałym podczas pieczenia mięsa i układamy na niej kolejno: plasterki ogórka konserwowego, plastry karkówki, cebulę z pieczarkami i ponownie plastry ogórka.
Całość polewamy sosem z pieczenia i przykrywamy wierzchem bułki polanym od wewnętrznej strony sosem.