Róże Gali to jeden z najważniejszych plebiscytów w Polsce, w którym nagradzani są przedstawiciele świata kultury i show biznesu. To najważniejsze przedsięwzięcie w kalendarzu magazynu. Natomiast uroczystość wręczenia nagród, a tym samym rozstrzygnięcie trwającego od października głosowania, to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w życiu środowiska artystycznego. W tym roku miało szczególne znaczenie, ponieważ formuła Plebiscytu uległa znaczącym zmianom. Redakcja postanowiła położyć nacisk przede wszystkim na warstwę merytoryczną zgłoszonych nominacji i uhonorować gwiazdy za ich wybitne osiągnięcia, a nie jedynie za popularność.
Dotychczas to redakcja przedstawiała nominacje do nagród, a czytelnicy dokonywali ostatecznego wyboru. Od tegorocznej edycji po raz pierwszy kandydatów zgłasza Kapituła Róż Gali, w której zasiedli przedstawiciele poszczególnych kategorii konkursu, będący autorytetami w swoich dziedzinach.
Skład Kapituły: Iza Bartosz (Redaktor Naczelna tygodnika „Gala”), Katarzyna Figura (aktorka), Krystyna Kofta (pisarka i publicystka), Mateusz Kirsztein (dyrektor programowy Radia ZET), Dorota Wellman (dziennikarka) i Rinke Rooyens (producent telewizyjny). Ostateczną decyzję o wyborze laureatów podjęli czytelnicy pisma, głosując na swoich kandydatów.
Zwycięzcy Róż Gali 2010 to:
- Kategoria Film - Maciej Stuhr za rolę Łazowskiego w filmie „Mistyfikacja”
- Kategoria Teatr - Wojciech Kępczyński za reżyserię spektaklu „Les Miserables”
- Kategoria Muzyka - Monika Brodka za płytę „Granda”
- Kategoria Literatura - Małgorzata Niezabitowska za książkę „Składana wanna”
- Kategoria Debiut - Anna Komorowska za debiut w roli Pierwszej Damy
- Kategoria Media - Magda Schejbal za rolę w serialu „Szpilki na Giewoncie”
Nagrody Specjalne plebiscytu Róże Gali:
W tegorocznej edycji konkursu redakcja magazynu Gala zdecydowała się po raz pierwszy przyznać Nagrody Specjalne, chcąc w ten sposób wyróżnić osoby i przedsięwzięcia, które nie podlegają wprost przyjętym kategoriom Plebiscytu, a wniosły znaczący wkład w polską kulturę i życie społeczne. Pierwsza z Nagród Specjalnych trafiła do Agustina Egurroli za jego wkład w popularyzowanie tańca i przeprowadzenie w naszym kraju prawdziwej tanecznej rewolucji. To właśnie on wprowadził na polską scenę show taneczne. Pracuje z największego formatu gwiazdami polskiej estrady i tworzy oprawy choreograficzne do najważniejszych przedsięwzięć artystycznych i estradowych w naszym kraju.
Drugą Nagrodą Specjalną uhonorowano Fundację DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, która rejestruje niespokrewnionych dawców szpiku kostnego. Podczas swojej krótkiej działalności w Polsce Fundacja uratowała już życie 29 chorym na białaczkę i zgromadziła w swojej bazie ponad 110 000 potencjalnych dawców. Prezes Fundacji – Kinga Dubicka – odebrała to szczególne wyróżnienie wraz z Dodą. Dzięki apelom artystki tematyka przeszczepów szpiku od dawców niespokrewnionych trafiła do szerokiego grona odbiorców – tysiące osób rozpoczęło procedury kwalifikujące do zostania dawcą szpiku.
Laureaci Nagród Specjalnych odebrali statuetki z rąk Prezes Wydawnictwa G+J – Magdy Malickiej i Redaktor Naczelnej Gali – Izy Bartosz.
Gospodarzami i prowadzącymi uroczystość wręczenia Róż Gali byli Piotr Polk i Katarzyna Pakosińska. Wieczór uświetniły występy znakomitych artystów: w nastrojową atmosferę wprowadziła gości muzyka Jozefa Holly, w dalszej części gali obecnych rozgrzewały przeboje Patrycji Markowskiej i zespołu IRA. Atrakcją artystyczną wieczoru było także show taneczne łączące elementy tango i czaczy, do którego choreografię specjalnie na tę okazję ułożył Agustin Egurrola.
Po uroczystości wręczenia nagród odbyła się uroczysta gala, na którą przybyło ponad ośmiuset gości, w tym liczne osobistości polskiej sceny artystycznej. Catering na bankiet przygotowało Studio Kulinarne Roberta Sowy, który jak zawsze stanął na wysokości zadania i po raz kolejny kulinarnie zaskoczył zaproszonych gości.