20 października Robert Sowa wziął udział w warsztatach pod hasłem "Pojedynek tatarów", który odbył się podczas drugiej edycji Festiwalu Wódki i Zakąski w Reducie Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej 10.
Festiwal Wódki i Zakąski to najważniejsze w roku święto dedykowane naszemu narodowemu trunkowi oraz polskiej tradycji wódki i zakąski. Festiwal miał formę dwudniowego wydarzenia, podczas którego swoje wyroby zaprezentowali producenci alkoholi w kategoriach wódek, nalewek, miodów pitnych i likierów. Każdy odwiedzający mógł spróbować w cenie biletu wszystkich rodzajów alkoholu, które były prezentowane na stoiskach, a także wziąć udział w licznych warsztatach i panelach dyskusyjnych. Dodatkowo, w specjalnie wydzielonej części odbył się „Targ Zakąsek”, gdzie można było spróbować specjałów przygotowanych na tę okoliczność przez szefów kuchni warszawskich restauracji: Elixir w Domu Wódki, Oberży pod Czerwonym Wieprzem i Folk Gospody.
Dla uczestników przewidziano wiele atrakcji, m.in. show barmańskich mistrzów świata i specjalną wystawę Muzeum Wódki na 100-lecie Niepodległości. Podczas Festiwalu można było zgłębić wiedzę na temat kultury wódki i zakąski w czasach PRL-u, o której opowiedzieli Wojciech Pasikowski – szef kuchni słynnej Oberży Pod Czerwonym Wieprzem, który gotował w kultowych restauracjach tamtego okresu - Adria i Kongresowa oraz Michał Tkaczyk, szef kuchni warszawskiego hotelu Bristol. Obaj szefowie byli też gospodarzami warsztatów kulinarnych o sposobach parowania wódki z jedzeniem oraz jak zrobić pyszne zakąski, a Robert Sowa, szef kuchni restauracji N31, poprowadził ekscytujące warsztaty zatytułowane „Pojedynek tatarów!”.
O tym jak domowym sposobem zrobić wyjątkową nalewkę na swoich warsztatach opowiedział producent nalewek Karol Majewski, a barmanami z warszawskiego The Roots Bar&More pokazali, jak domowym sposobem zrobić spektakularny koktajl. Oprócz tego, odbył się turniej barmański Bar Masters oraz pokazy Flair Show wielokrotnych Mistrzów Świata, Tomasza Małka i Marka Posłusznego. W pierwszym dniu Festiwalu można było poznać goszczących po raz pierwszy w Polsce barmanów z legendarnego American Bar w hotelu The Savoy w Londynie, wybranego najlepszym koktajlowym barem świata oraz wziąć udział w panelach i prezentacjach dotyczących branży barmańskiej oraz polityki „no waste” z francuskim mistrzem barmaństwa Hyacinthe Lescoet, członkiem Bartender Collective France.
Ciekawym wydarzeniem była również „Kolacja Mistrzów”, podczas której Bartosz Węglarczyk i jego goście dyskutowali o kulturze wódki w Polsce i na świecie, oraz premierowa prezentacja najnowszej powieści Grzegorza Kalinowskiego „Śledztwo ostatniej szansy”, w którą autor wplótł wiele ciekawych wątków związanych z alkoholowo-gastronomicznym życiem przedwojennej Warszawy.
Istotną rolą Festiwalu była także edukacja na temat wysokiej kultury i odpowiedzialnej konsumpcji oraz propagowanie wiedzy z zasad food & vodka pairingu.
- Festiwal Wódki i Zakąski to także dowód na to, że podobnie jak Hiszpanie zapraszają do siebie na tapas i wino, Niemcy na piwny Oktoberfest, Włosi na aperitivo, a Francuzi na wino i sery, my sami możemy wykreować modę na turystykę kulinarną do Polski. Podczas poprzedniego Festiwalu degustowaliśmy wódki, nalewki i alkohole, które najczęściej pojawiają się na polskich stołach, które znamy i uwielbiamy. Pokazaliśmy, że jeszcze lepiej można poczuć ich smak, serwując je w odpowiedniej temperaturze i w parze z dedykowanymi zakąskami" - dodaje Piotr Popiński.